Höstens workshops på skolor

Den här hösten blir en spännande höst. När vi (Jennie, Lisa och Niclas) drog igång med kooperativt lärande med våra elever kände vi direkt att det här var något bra. Vi insåg att fler lärare kunde ha nytta av detta och startade därför den här bloggen i april 2016. Vi hoppades att några skulle inspireras och bli intresserade av KL, men vi hade aldrig trott att det skulle bli så här stort, med kurser över hela landet, två böcker, över en miljon visningar på bloggen och 15000 medlemmar i facebookgruppen. Vi är så otroligt glada och tacksamma över att vi får vara en del i det fantastiska arbete alla ni lärare gör ute i skolorna. Det här är mer än vi hade kunnat hoppas på. Som vi skrev i vårt inlägg på
Skola365 i juni 2016, var vår förhoppning då och är fortfarande att utveckla kooperativt lärande på olika arenor i Sverige tillsammans med verksamma lärare, för att ge våra elever en bättre upplevelse av skolan och en bättre chans att lyckas. Vi ser effekterna av kooperativt lärande inte bara hos våra egna elever, utan hos så många av er runt om i landet.

Nu i höst blir resan lite annorlunda för Jennie och Niclas. Det är så stor efterfrågan på workshops att vi kommer att ägna oss åt det på heltid. Vi ser verkligen fram emot att få träffa lärare runt om i landet och utvecklas tillsammans med er!

Under hösten kommer en mängd skolor, från Umeå i norr till Ystad i söder samt i Finland, genomgå utbildningar i kooperativt lärande i form av halvdagar eller heldagar. Det är otroligt spännande att se hur intresset växer, hur lärare provar och får hela skolan intresserad att lära sig mer. Utbildningarna skräddarsys för just din skola och ger lärarna verktyg att börja med KL i sina klassrum direkt. Genom att praktiskt få testa på strukturer, strategier och grundprinciper får ni en känsla för hur ett kooperativt klassrum fungerar, tips för planering och implementering samt möjlighet att diskutera tillsammans. Det finns fortfarande en del utrymme under hösten om fler skolor är intresserade av utbildningar av Jennie eller Niclas. Fyll i bokningsformuläret eller maila Studentlitteratur: uppdragsutbildning@studentlitteratur.se

Finns din stad med?

Vi ser fram emot ett nytt KL-läsår med er!

ordmoln städer 2

 

Lämna ett svar