Kom igång med KL!

Välkomna tillbaka, kära kollegor!

Vi hoppas att ni har haft en vilsam och upplyftande sommar, fylld med både äventyr och återhämtning. Nu när skolan strax drar igång och vi snart får se våra elevers förväntansfulla ögon, kan vi ta chansen att förnya vår undervisning och skapa ännu mer engagerande lektioner.

Ett av de mest kraftfulla sätten att verkligen engagera våra elever i skolan, särskilt i början av läsåret, är genom kooperativt lärande. Det är inte bara ett sätt att hjälpa eleverna att utveckla kunskap tillsammans, utan också ett sätt för dem att bygga starka relationer med sina kamrater. Kooperativt lärande kan ibland verka stort och svårt, speciellt om man är ny med metoden. Men oroa dig inte! Här har jag sammanställt en lista med 20 enkla aktiviteter för att komma igång med kooperativt lärande vid skolstarten. De är enkla att implementera, kräver minimal förberedelse och, viktigast av allt, så kommer de garanterat att sprida glädje och entusiasm i klassrummet. Varför inte testa några av dessa aktiviteter under de kommande veckorna? Låt oss tillsammans ta steget in i det nya läsåret med förnyad energi, kreativitet och ett hjärta fyllt med passion för lärande. Prova på! Dela gärna med dig av dina framgångar, utmaningar och erfarenheter i kommentarsfältet nedan. Kanske har du en egen favorit som saknas? Skriv om den! Vi lärare är som bäst när vi lär av varandra!

Här är en länk till ett dokument med alla minilektionerna!

Lämna ett svar